Magyarországon a legolcsóbb a gomba, mégse fogyasztunk eleget

A magyarországi gombatermesztés bővült az elmúlt években, ennek ellenére a fogyasztás nálunk a legalacsonyabb. Nyugat-Európában az éves gombafogyasztás 5-6, Oroszországban 8-10 kilogramm fejenként. Ehhez képest Magyarországon mindössze 1-1,5 kilogramm.

A világpiacon a legnagyobb gombavásárló az Egyesült Királyság 101 ezer tonnával, Németország és az Egyesült Államok követi 68,8 ezer, valamint 46,2 ezer tonnával. A negyedik helyen álló Fehéroroszországba 38,7 ezer tonna gombát szállítanak, Oroszországba pedig 28,4 ezer tonnát, noha tavaly erősen visszaesett az orosz import. A legtöbb gombát Lengyelország, valamint Hollandia exportálta 2016-ban.

Az Európai Unió csiperkegomba- külkereskedelmi egyenlege pozitív volt tavaly. Az oroszországi zöldség- és gyümölcsembargó érinti az unió gombapiacát is, hiszen Oroszország a külföldről vásárolt gomba több mint 90 százalékát Lengyelországból szerezte be az elmúlt években. A harmadik országokba főként Lengyelország értékesített csiperkegombát 2016-ban, és míg a közösség piacára irányuló exportja enyhén csökkent az előző évihez képest, a harmadik országokba, elsősorban Fehéroroszországba annál többet szállított.

Az Európai Bizottság adatai szerint a csiperkegomba nettó termelői ára a tagországok átlagát tekintve kilogrammonként 1,46-ról 1,94 euróra emelkedett egy év alatt 2017 szeptemberére, Magyarországon volt a legalacsonyabb (1,19 euró/kilogramm), míg Írországban a legmagasabb (2,79 euró/kilogramm). Spanyolországban 50 százalékkal (2,25 euró/kilogramm), Hollandiában 3 százalékkal (1,68 euró/kilogramm) drágult a gomba.

A magyarországi gombatermesztés bővült az elmúlt években. A FruitVeB Zöldség- Gyümölcs Szakmaközi Szervezet adatai szerint tavaly összesen 32 ezer tonna gombát termesztettünk, ebből a csiperkegomba 28,8 ezer, a laskagomba 3 ezer tonna volt, egyéb fajokból 200 tonna került a piacokra. A csiperkegomba 75 százalékát frissáruként értékesítettük, egynegyedéből készült konzerv, a laskagomba jellemzően frissen kerül a fogyasztókhoz.

Nyugat-Európában az éves gombafogyasztás 5-6, Oroszországban 8-10 kilogramm fejenként. Ehhez képest Magyarországon mindössze 1-1,5 kilogramm. A helyes táplálkozás érdekében is fontos lenne, hogy nőjön a hazai fogyasztás, erre irányulnak a különböző fogyasztásösztönző programok. A már hatodik éve meghirdetett GoPink! kampánnyal a mellrák elleni küzdelemhez csatlakozott a Bio-Fungi Kft., októberben rózsaszín tálcákba csomagolva kínálták a csiperke- és laskagombát. Ezzel a gomba egészségmegőrzésben betöltött fontos szerepére hívják fel a figyelmet, illetve minden eladott tálca árából támogatják az emlőrák elleni munkát. Az IskolaGomba programban részt vevő iskolákba 4. fázisú, termőre forduló alapanyaggal teli ládákat és a termesztéshez szükséges vízpermetezőt szállítanak, hogy a tanulók elméletben és gyakorlatban is megismerjék a gombák világát és kedvet kapjanak az értékes élelmiszer fogyasztásához.

Hazánk csiperkegomba külkereskedelmi egyenlege pozitív volt 2016-ban, 8722 tonna csiperkegombát szállítottunk külpiacokra, illetve 670 tonnát importáltunk. A csiperkegomba kivitele 2 százalékkal 5192 tonnára csökkent ez év első hét hónapjában az egy esztendővel korábbihoz képest (táblázat). Az összes export közel 60 százaléka Ausztriába irányult, ahová a kivitel 4 százalékkal, 3010 tonnára csökkent, ugyanakkor Romániába az előző év azonos időszakához hasonlóan 1050 tonna gombát értékesítettünk. A csiperkegomba exportértéke 4 százalékkal, importértéke 50 százalékkal csökkent, így a 2016 első hét havi 2,79 milliárd forintos aktívum 2,77 milliárd forintra mérséklődött 2017 első hét hónapjában.

A laskagomba külkereskedelmi egyenlege is pozitív volt az elmúlt években, 2016-ban 617,7 tonna laskagombát exportáltunk, illetve 19,5 tonnát hoztunk be. Kivitele 31 százalékkal, 448 tonnára bővült 2017 első hét hónapjában az egy esztendővel korábbihoz képest. Az összes export 60 százaléka Németországba és Szlovákiába irányult. A laskagomba exportértéke 3 százalékkal, importértéke 62 százalékkal nőtt, így a 425 millió forintos aktívum 432 millióra nőtt a megfigyelt időszakban.

A bécsi nagybani piac kínálatában Magyarországról és Lengyelországból származó csiperkegomba szerepelt a 42. héten: a magyar nettó 1,40-2,44, a lengyel 1,70-2,80 euró/kilogramm áron. A Budapesti Nagybani Piacon a gomba termelői ára a 42. héten az előző évihez hasonlóan alakult: a csiperkét kilogrammonként 455, a laskát 652 forintért kínálták. A budapesti fogyasztói piacokon a hazai csiperkegombát kilogrammonként 450-700 forintért lehetett venni a 42. héten.

Isépy Anett- Agrárgazdasági Kutató Intézet
Forrás: Magyar Mezőgazdaság, Kertészet és Szőlészet – Ezt a cikket és a témában további cikkeket a Kertészet és Szőlészet 2017/44 számában olvashat.

Forrás: http://www.gombaforum.hu/2017/gazdasag/magyarorszagon-a-legolcsobb-a-gomba-megse-fogyasztunk-eleget/

0 comments on “Magyarországon a legolcsóbb a gomba, mégse fogyasztunk elegetAdd yours →

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

1 × 4 =

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .