A legfrissebb táplálkozási tanácsok szerint hetente legalább 25 dkg gombát érdemes fogyasztanunk. A legelterjedtebb gombafajták a csiperke, a rókagomba, a laska, a vargánya, de újabban az egzotikus shiitake gomba is nagy népszerűségnek örvend.
A gomba szárítva is tartósítható. Fotó: Shutterstock
1. A csiperkének nem csak a neve kedves
A csiperkék közül a leggyakoribb a mezei, a kerti és az erdőszéli csiperke. Fiatal korában selymes, fehér kalapot visel, mely ahogy korosodik, úgy válik egyre laposabbá és sárgábbá. Átmérője a 12 cm-t is elérheti. Tönkjén csinos gallért visel, illata pedig igazán vonzó. Nyersen is fogyasztható saláták alapanyagaként, de számtalan formában készíthető el még ezen kívül. Kirántva is finom, húsok töltelékeként is nagyon ízletes, de a reggeli rántottát is igazán csodálatossá képes tenni. Nem véletlenül nevezik champignonnak is, mert igazi bajnok a gombák között.
10 dkg csiperke átlagosan 6 gramm fehérjét tartalmaz. Szuperélelmiszer, mely kitüntető megnevezést csakis olyan élelmiszerek kaphatják meg, amelyek kiemelten hasznosak a számunkra. Kísérletek bizonyítják, hogy rendszeres fogyasztása csökkenti a koleszterinszintet, a benne lévő antioxidánsok pedig segítik a daganatos megbetegedések leküzdését. Az L-ergothionein nevű rendkívül erős antioxidánsból tizenkétszer annyit tartalmaz, mint például a búzacsíra.
2. A laskagomba, vagyis a fára nőtt kagyló
A laskagomba igazi fatörzsön termő csoda. A legtovább szedhető gombafajta, de újabban már sokan belefogtak a termesztésébe is. Rendkívül gyorsan nő, így akár naponta többször is szükséges lehet a szedése. Legszívesebben a fűzfákat és a bükkfákat választja, de akár elszáradt rönkökön is képes megélni.
Kalapja húsos, az alakja pedig egy eltévedt, véletlenül fára nőtt kagylóra emlékeztet. Amíg a húsa fehér, addig puha és rugalmas, de az idősebb laskagombák fogyasztása már nem annyira élvezetes, hiszen húsuk rágóssá válik. Édes íze nagyon kellemessé teszi a belőle készített ételeket. A kínai orvoslásban az erek regenerálására használják. Könnyebben emészthető és több aminosav van benne, mint a csiperkében. Aktiválja az immunrendszert is, úgyhogy kétség nem fér hozzá, miért is kell minél többet fogyasztanunk belőle.
3. A vargánya a gombák királya
A vargánya az erdei gombák királyaként is ismert gombafajta. Leginkább a savanyú talajú erdőket kedveli, így bükkösökben és tölgyesekben találkozhatunk vele leggyakrabban. Nagyon gyorsan tud növekedni, így egy nap alatt akár 2 cm-t is nőhet a magassága. Kalapja is igen tekintélyes, hiszen akár 20 cm is lehet az átmérője.
Sokak szerint frissen is kitűnő, de szárítva mélyülnek el igazán az aromái. A szárított vargányából éppen ezért már egy egészen kis mennyiség is különlegessé tudja varázsolni a vele fűszerezett ételek ízét. Kitűnő pöröltek, levesek készíthetők belőle. A benne található kitin miatt nehezen emészthető, így a fogyasztásában, mint egyébként mindenben, fontos a mértékletesség.
4. A shiitake gomba belopta magát a szívünkbe, és a levesünkbe is
A shiitake gomba a keleti konyhaművészettel vált egyre ismertebbé és népszerűbbé. A neve a japán „shii”, vagyis gesztenye, és a „take”, vagyis gomba szóból származik. Ez legfontosabb élőhelyére utal, de a shiitake gomba nem csupán a gesztenyefán terem meg. Kedveli a bükköt, a tölgyet, sőt, még a szederfákon is szívesen él. Rendkívül gazdag tápanyagokban, és az egyik leghatékonyabb természetes immunerősítő. Tumorgátló hatása is van, és enyhíti a vérkeringési zavarokat.
Tehát, gombára fel, de legyünk vele nagyon óvatosak!
Forrás: Agroinform
0 comments on “Ezeket a gombákat érdemes megkóstolni” Add yours →